שתלים זיגומטים

שתלים זיגומטים הם אחד מהפיתוחים האחרונים בתחום רפואת השיניים ומהווים פתרון עבור מטופלים שלא יכולים לעבור השתלת שיניים סטנדרטית. שתלים זיגומטים מתאימים למטופלים שסובלים ממחסור עצם בלסת העליונה ואינם מעוניינים לעבור הליך השתלת עצם או הרמת סינוס. הליך הרכבת שתלים זיגומטים הוא קצר ונוח יותר עבור המטופל ובמהלכו במקום להניח שתלי טיטניום בעצם הלסת, שתלים זיגומטים צמודים לעצם הלחי.

מה הם שתלים זיגומטים?

הליך הרכבת שתלים זיגומטים מאפשר להניח שתלים בעצם הלחי במקום בעצם הלסת. מעבר לכך ששתלים זיגומטים מחזיקים זמן רב יותר ביחס לשתלים סטנדרטים, היכולת להניח אותם על עצם הלחי, מאפשרת למטופלים להימנע מלעבור הליכי השתלת עצם מורכבים. הליך הרכבת שתלים זיגומטים ניתן לבצע בהליך כירורגי אחד באותו יום בניגוד להרכבת שתלים סטנדרטים שבהם המטופל נדרש להגיע אל מרפאת השיניים במשך כמה חודשים ולעבור לא מעט הליכים על מנת לסיים את הטיפול. שתלים זיגומטים מהווים פתרון אלטרנטיבי להליכי השתלת עצם בלסת העליונה ואלו הם שתלים דנטליים אשר עוברים בלסת העליונה ומעוגנים לחלק התחתון של עצמות הלחיים או הסינוסים. השתלים מורכבים בחלק האחורי של הפה וניתן להניח אותם תוך שילוב של שתלים רגילים בחלק הקדמי של הלסת.

למי מיועדים שתלים זיגומטים?

שתלים זיגומטים מיועדים עבור כל מטופל שנדרש לעבור השתלת שיניים אך קיים אצלו מחסור של עצם בלסת העליונה שלו בפה. איבוד עצם הוא הליך טבעי שקורה לאורך השנים ולכן נעשה שימוש בשתלים זיגומטים לרוב אצל מטופלים בגילאים יותר מבוגרים. מחסור בעצם יכול להיות גם תוצאה של התנוונות העצם בעקבות נפילת שן שלא הוחלפה על ידי כתר, דלקות חוזרות ונשנות בחניכיים, זיהום שפגע בעצם ואף תוצאה של מבנה גנטי לקוי של שיניים עקומות. עבור מטופלים שאינם יכולים לעבור למשל הליך השתלת שן בודדת סטנדרטי, שימוש בשתלים זיגומטים יאפשר לשחזר את החיוך הטבעי.

שתלים זיגומטים  – הדרך למנוע את הצורך בהליכים נוספים

כאשר קיים צורך לבצע הרכבה של שתלים דנטאליים בלסת העליונה אצל מטופל עם מסת עצם נמוכה, נדרשים הליכים נוספים להשלמת הטיפול. הליכים אלה כוללים הרמת סינוס שבמהלכה מעבים את העצם שנמצאת בין חלל הפה לבין חלל הסינוס על מנת למנוע אפשרות של נזק שייגרם לסינוסים על ידי השתל. במקרים אלה המטופל נדרש להמתין זמן מסוים עד לריפוי מלא של אזור הניתוח ואז ניתן להכניס את השתלים. השתלת עצם היא הליך משלים נוסף להליך הרכבת שתלים סטנדרטי שבמהלכו עצם מוסרת מאזור כלשהו בגוף המטופל ומושתלת בחניכיים. ההליכים האלו נחסכים מהמטופל כאשר בוחרים באפשרות של שתלים זיגומטים. המשמעות היא שהמטופל יכול גם לסיים את הטיפולים במהירות ללא הצורך להמתין לריפוי של החניכיים עד להשלמת הרכבת השתלים.

תהליך הרכבת שתלים זיגומטים

לפני שמבצעים הליך הרכבת שתלים זיגומטים, הרופא יבצע סריקת רנטגן מיוחדת על מנת למדוד את כמות העצם שקיימת בלסת העליונה. כך יוכל הרופא לתכנן היטב את המיקום הספציפי שבו ירכיב את השתלים הזיגומטים. בשלב הבא, הרופא ייצור מודל מבני של הלסת על מנת שיהיה ניתן להעריך את מבנה עצם הלחי והלסת ולתכנן כיצד לבצע את ההשתלה בצורה מדויקת. כבר באותו יום, רופא השיניים יכול לבצע התאמה של גשר זמני שירגיש כמו השתלים הקובעים על מנת שלמטופל תהיה חלופה קבועה לשיניים התותבות הרופפות למשך אותו יום. שתלים זיגומטים מעוגנים אל עצם הלחי שעליה מחברים את הגשר והמשמעות היא שהשיניים מקובעות באופן קבוע ויכולות לתפקד בדיוק כמו השיניים הטבעיות. בהתאם למבנה הלסת של המטופל והצורך של המקרה הספציפי (הנחה של שתל אחד בכל צד או שני שתלים בכל צד), שתלים זיגומטים ממוקמים כמערכת תמיכה לגשר דנטאלי מלא או חלקי. טיפול הרכבת שתלים זיגומטים מתבצע תחת הרדמה וניתן לבצע ולסיים את כל ההליך כבר באותו היום. ההליך נחשב למאוד בטוח כאשר הוא מבוצע על ידי מומחים בעלי ניסיון וותק. גשר קבוע שהונח על שתלים זיגומטים עדיין מצריך מהמטופל להקפיד על שגרת טיפוח והיגיינה של הפה והשיניים ורופאי השיניים אף ממליצים להשתמש בלחץ מים מתון על מנת לבצע ניקוי יסודי סביב השתלים והגשר.

שתלים זיגומטים

יתרונות של שתלים זיגומטים

באמצעות שתלים זיגומטים, המטופל יכול ליהנות תוך זמן קצר מתפקוד אוראלי משופר שכולל דיבור, אכילה ובליעה בקלות. שתלים זיגומטים משפרים את מראה השיניים של המטופל, מעלים את הבטחון העצמי שלו, מאפשרים למטופל לצרוך מזון מכל סוג ומונעים הופעה של כאב שקשור להימצאות תותבות בפה. שתלים זיגומטים נותנים תמיכה ארוכת טווח לשיניים, מאפשרים הליך ריפוי מהיר יותר ומצריכים יחסית תחזוקה שוטפת נמוכה. היתרון הכי גדול של שתלים זיגומטים הוא כאמור מניעה של הצורך בהשתלות עצם והעובדה שהם מתאימים גם למטופלים עם אובדן עצם חמור שנאמר להם שלא ניתן לבצע אצלם הרכבה של שתלים באמצעים קונבנציונליים. בעוד ששתלים סטנדרטיים יכולים לתמוך בשן אחת עד שתיים, שתלים זיגומטים יכולים לתמוך בשלוש עד ארבע שיניים וארבעה שתלים זיגומטים יכולים לתמוך בגשר דנטאלי מלא. שתלים זיגומטים יכולים גם לתת תמיכה דנטאלית למטופלים בעלי שפה וחך שסועים שאינם יכולים לעבור טיפול הרכבת שתלים סטנדרטי. שתלים זיגומטים מסייעים גם בתיקון טיפולי השתלות שיניים שכשלו בגלל השתלת עצם שלא הצליחה, פירוק חניכיים חמור של השיניים הקיימות בפה ועוד. השימוש בשתלים זיגומטים מאפשרים פעולה קצרה וחד פעמית שכוללת הסרה של השיניים והכנסה של השתלים באותו מעמד כך שההליך כולו יכול להסתיים באותו יום בין אם מדובר גם בשילוב למשל של הנחת גשר ולכן אין צורך בהרכבה של שיניים תותבות זמניות.